Çarşamba, Temmuz 24, 2024

BASIN AÇIKLAMALARI

TLB’DEN MEB TALİM TERBİYE KURULUNA TEPKİ

TLB’den MEB Talim Terbiye Kurulu’na tepki

Türkiye Liseliler Birliği (TLB), Ankara’da gerçekleştirdiği basın açıklaması ile MEB Talim Terbiye Kurulu’nun yayımladığı Tarih dersleri taslağında Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’ndan bahsedilmemesine tepki gösterdi.

Taslağı protesto etmek için harekete geçen liseliler MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın önünde toplandı, Cumhuriyet Kadınları Derneği Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Dilek Gözütok da açıklamaya katıldı. Basın açıklamasının ardından, yayımlanan taslağı buruşturarak çöpe atan lise öğrencileri, Atatürk’ü tarih kitaplarından sildirmeyeceklerini söyledi.

Basın açıklamasını gerçekleştiren TLB Genel Başkanı Bora Çelik; “Bu taslağın hiçbir yerinde Mustafa Kemal Atatürk ismi geçmemektedir. Kurtuluş Savaşı, işgal, bağımsızlık, vb. yerine Batı zoruyla ıslahatlar denmektedir. Türk Milleti yerine Osmanlı Milleti, ümmeti gibi kavramlar geçmektedir. Türkiye Cumhuriyeti yerine rejim değişikliği ve Cumhuriyet Türkiye’si ibareleri kullanılmaktadır. Pozitif bilim yerine metafizik öğelere yer vermiştir. Metnin tamamında ”Türk, Türkiye ve Dünya Tarihi”, ”Türkiye Tarihi” ifadeleri kullanılarak Osmanlı tarihi ile birleştirilmeye çalışılmıştır. Türkiye tarihi ifadesinin doğrusu, ”Türkiye Cumhuriyeti Tarihi”dir. Türkiye’nin sınırları Kurtuluş Savaşı’ndan sonra, Cumhuriyet’le belirlenmiştir. Cumhuriyet’ten önce Türkiye diye bir ülke olmadığını bilmeyecek cahiller tarafından bu taslak kaleme alınmıştır.” dedi.

“BİAT KÜLTÜRÜNÜZ BİZE SÖKMEZ!”

Sözlerine yeni anayasa çalışmalarına değinerek devam eden Bora Çelik şunları söyledi; “ Nasıl ki devletimizi bölünmeye götürecek Türk’süz, Atatürk’süz anayasayı hazırlıyorlar, şimdi de bu taslakla Türk gençliğini kimliksizleştirme ve milli devletimizi bölme gayretine giriyorlar. Milletimizi; şeyhlerin, dervişlerin, marabaların, cemaatlerin, tarikatların kölesi yapmaya kalkanlara karşı, cumhuriyet yurttaşı bilinciyle mücadele edeceğiz. Biat kültürünüz bize sökmez! Biz hayatta en hakiki mürşit ilimdir diyen bir nesiliz. Aksini yaratmaya kalkanlara geçit vermeyeceğiz! Bugün yaptığımız açıklamadan sonra bu mücadeleyi, liselerimize, üniversitelerimize, Türkiye’nin dört bir tarafına taşıyacağız. Yüreğimizden ve bilincimizden silemediğiniz Atatürk’ü tarih kitaplarından da sildirmeyeceğiz.”

Açıklamanın tam metni şu şekilde;

Sınavda başarısız olduğunu düşündüğü için Berrinlerin intihar ettiği, öğretmeni tarafından cinsel istismara uğradığı için Cansellerimizin canıma kıydığı bu günlerde gericilik tekrardan hortlamaya başladı. İktidar, yıllardır yap-boz tahtasına çevirdiği eğitim sistemi üzerinde, bu sefer altından kalkamayacağı bir işe girişmektedir.

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 18.03.2016 tarihinde kendi web sayfasında kamuoyunun görüş ve önerilerine sunarak, ”Taslak Öğretim Programları” başlığı altında bir kâğıt parçası yayımladı. Yayınlama tarihleri bile niyetlerini ortaya koyuyor. 18 Mart Çanakkale zaferinin yıl dönümünde bu taslağın yayınlanmasını da bir meydan okuma olarak görüyoruz.

Kabulümüzdür!

Türk Milleti’nin tarihi emperyalizme atılan tokatlar tarihidir. Yedi düvelin geçemediği kalenin adı ise, Çanakkale’dir. Çanakkale tüm mazlum halkların umudur, birliğimiz harcıdır ve onurlu bir milletin doğuşudur. Mustafa Kemal’in emriyle ölüme koşan Çanakkale Şehitlerinin üstüne tüküreceği bu kâğıt parçasına gereken muameleyi yapacağız.

METNİN ÖZÜ: MİLLİ DEVLET DÜŞMANLIĞI

Taslağın içeriğini daha ilk cümlelerinde açıklıyorlar. Yazıda, 19. yüzyılda ulus-devletin ortaya çıkmasından sonra eğitim kurumlarına verilen en önemli görevlerden birisinin vatandaşlık bilinci olması ve bu nedenle tarih derslere özel önem verildiğini söylüyorlar. Ardından devam ediyorlar 20. Yüzyılın ikinci yarısında ise liberal demokrasiye geçişle birlikte bu anlayışın değişmesi gerektiğini yazmışlar. Küresel emperyalizmin buyrukları doğrultusunda, milli devlete savaş açanlar, artık vatandaşlık bilincinin geliştirilmesine yönelik gayretlere ihtiyaç kalmadığını; tarihte gerçekte neler olduğunun bilinmesine de gerek olmadığını söylemektedir.

BATI GÜDÜMLÜ TASLAK

20. yüzyılın başında yediği tokadın acısını bir türlü unutamayan emperyalizmin baş temsilcisi İngiltere’nin bir parlamenteri Andrew Duff; “resmi dairelerden Atatürk’ün resimlerini kaldırın” buyruğu vermişti.

Avrupa Parlamentosu’nun Hollandalı Hıristiyan Demokrat parlamenteri Arie Ostlander; “Kemalizm, Türkiye’nin Avrupa Birliği önündeki en büyük engeldir” demişti.

İsveç’in İstanbul Başkonsolosu Ingmar Karlsson, 28 Eylül 2005 tarihinde İsveç Radyosu’nda, “Kemalizm’in muhafazakârlık olduğunu” söylemişti.

Avrupa Birliği Türkiye masası şefi Karen Fogg “ Türk gençliğini kimliksizleştirmekten, bunun için ülkeyi Atatürk’ten ve Atatürkçülerden kurtarmaktan” söz ediyordu.

Bu taslak tam da Duff’ların, Arie’lerin, Karlsson’ların, Karen Fogg’ların hayalidir. Türk gençliğini kimliksizleştirmek için kaleme alınmıştır.

ATATÜRKSÜZ TARİH REZALETİ

Bu taslağın hiçbir yerinde Mustafa Kemal Atatürk ismi geçmemektedir.

Kurtuluş Savaşı, işgal, bağımsızlık, vb. yerine Batı zoruyla ıslahatlar denmektedir.

Türk milleti yerine Osmanlı milleti, ümmeti gibi kavramlar geçmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti yerine rejim değişikliği ve Cumhuriyet Türkiye’si ibareleri kullanılmaktadır.

Pozitif bilim yerine metafizik öğelere yer vermiştir.

 Metnin tamamında ”Türk, Türkiye ve Dünya Tarihi”, ”Türkiye Tarihi” ifadeleri kullanılarak Osmanlı Tarihi ile birleştirilmeye çalışılmıştır. Türkiye tarihi ifadesinin doğrusu, ”Türkiye Cumhuriyeti Tarihi”dir. Türkiye’nin sınırları Kurtuluş Savaşından sonra, Cumhuriyetle belirlenmiştir. Cumhuriyetten önce Türkiye diye bir ülke olmadığını bilmeyecek cahiller tarafından bu taslak kaleme alınmıştır.

TÜRK’SÜZ ANAYASACILARIN ATATÜRK’SÜZ TARİH KİTABI

Nasıl ki devletimizi bölünmeye götürecek Türk’ süz, Atatürk’ süz anayasayı hazırlıyorlar, şimdi de bu taslakla Türk gençliğini kimliksizleştirme ve milli devletimizi bölme gayretine giriyorlar. Bizler emperyalizmle birleşen gericiliğe karşı eylemli savaş açıyoruz.

Milletimizi; şeyhlerin, dervişlerin, marabaların, cemaatlerin, tarikatların kölesi yapmaya kalkanlara karşı, cumhuriyet yurttaşı bilinciyle mücadele edeceğiz. Biat kültürünüz bize sökmez! Biz hayatta en hakiki mürşit ilimdir diyen bir nesiliz. Aksini yaratmaya kalkanlara geçit vermeyeceğiz! Bugün yaptığımız açıklamadan sonra bu mücadeleyi, liselerimize, üniversitelerimize, Türkiye’nin dört bir tarafına taşıyacağız.

Yüreğimizden ve bilincimizden silemediğiniz Atatürk’ü tarih kitaplarından da sildirmeyeceğiz. Şimdi burada sizin “taslak” dediğiniz kâğıt parçasını buruşturup, layık olduğu çöplüğe atıyoruz.

Yayımlanma Tarihi: 08.04.2016 ODA TV

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir