Pazartesi, Haziran 17, 2024

BASIN AÇIKLAMALARI

CUMHURİYET KADINLARI BASIN AÇIKLAMASI

25.01.2017

Bildiğiniz gibi, 6 Ocak 2017 günü Milli Eğitim Bakanı, önümüzdeki yıl uygulamaya koyacaklarını belirttiği, ilköğretim ve ortaöğretim ders programlarını, eleştiriler almak üzere askıya çıkardıklarını açıkladı.


Hukuk sistemi için yasalar ne ise, eğitim sistemi için de eğitim programları odur. Yanlış yasalarla adaleti, yanlış programlarla eğitimi sağlayamazsınız! Hukuk sistemini yerle bir edip fiili durum yaratan iktidar, 16 yıldır eğitim sistemini de yerle bir etmiş 2005, 2009, 2012, 2015 programlarıyla ve aldıkları
kararlarla fiili durum yaratmıştır. Anayasaya ve yasalara uymadığını söyleyen yöneticiler için yeni hukuk(!), yeni sistem(!) yaratılırken, bilim dışı ve dini eğitim okulöncesine kadar indirilerek, okullar imam hatipleştirilerek eğitim sisteminde de fiili durum yaratılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı da kimlerin hazırladığı belli olmayan bu program taslağı ile fiili durumu yasallaştırmaya çalışmaktadır.


Mustafa Kemal Atatürk’ün kızları, Cumhuriyet Kadınları olarak bu 200 yıl geriye gidişe izin vermeyeceğiz!
Çocuklarımızın öğretim programlarından;
*Atatürk’ü öğreten konuları azaltamazsınız!
*Kurtuluş Savaşı kahramanı, Cumhuriyet tarihimizin ikinci adamı İsmet İnönü’yü çıkaramazsınız!
*Evrim Kuramını çıkaramazsınız!
*Tarih programından Kurtuluş Savaşını çıkaramazsınız!
*Yedi düvelle başedilen, dünya savaş tarihine “Türk Zaferi” olarak yazılan “Çanakkale Zaferi”ni Çanakkale Cephesi diye küçültemezsiniz!
*Tarih konusu olmayan siyasi olayları “Tarih yazıyor gibi” tarih programlarına alamazsınız!

Cumhuriyet Kadınları olarak bu program taslağını reddediyoruz!
Bir Eğitim Programları Profesörü olarak belirtmeliyim ki;
*Bu metin bilimsel olarak “Öğretim Programı” değildir!
*Bu metni kimlerin hazırladığını, hazırlayanların akademik, bilimsel ve mesleki özelliklerini, bu taslağı kimlerin yönlendirmeleri ile yapılandırdıklarını bilme hakkımız vardır. Program hazırlama ekipleri, uzmanlık alanları da belirtilerek
kamuya açıklanmalıdır.
*Gerekçesi olmayan, ihtiyaç analizi yapılmayan, uygulanmakta olan programın değerlendirilmesi yapılmadan yeni program yapılamaz! Türkiye Cumhuriyeti kabile devleti değildir.
*16 yıldır Eğitim Sistemindeki gerileştirme uygulamalarının olumsuz sonuçlarını gidermeye dönük, bilimsel yöntemlerle hazırlanacak çağdaş programlara ihtiyacımız vardır. Çağ nüfusunun gereksinimlerini karşılayacak, uluslararası bilimsel çalışmalara katkı sağlayacak gençleri yetiştirmek için programlarımızın geliştirilmesi ülkenin acil hedefi olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir