Pazartesi, Haziran 17, 2024

BASIN AÇIKLAMALARI

MESCİD YÖNETMELİĞİ BASIN AÇIKLAMASI

CUMHURİYET KADINLARI DİRENİYOR!
Prof. Dr. F.Dilek Gözütok

MEB, AKP’nin iktidara gelmesiyle önceleri yavaş yavaş, son yıllarda fütursuzca ve her alanda yaptığı değişikliklere bir yenisini ekledi. Ramazan Bayramı tatilinin başlayacağı 24.06.2017 günü okullarda abdesthane ve mescit bulunması zorunluluğunu içeren “Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği”ni Resmi Gazete’de yayınlayarak bütün okulları İmam Hatipleştirdi. Bu yönetmelikle;

  1. Öğretmen ve öğrenciler üzerinde ayrıştırıcı bir baskı yaratılacaktır.
  2. Karma eğitimin ortadan kaldırılması kolaylaştırılacaktır.
  3. “Eğitime erişebilirlik hakkı” daha sorunlu hale getirilecektir.

Bu düzenlemeler, kadını eğitim hakkından mahrum etme ve toplumdan dışlama girişimidir.


Türkiye’de camilerin sayısı, okul ve hastanelerin sayısını aşmıştır. İbadetini yapmak isteyenler için fazlasıyla cami, mescit bulunmaktadır ayrıca İslam’da ibadet etmek için özel yerlere de gerek yoktur. Okullarda mescit zorunluluğu getirilmesi, kamu kaynaklarının öğretmen istihdamı, derslik, laboratuvar, hizmetli, ısınma, ders araçları, okul binalarının bakım ve onarımına değil, abdesthane ve mescit yapımına harcanmasına neden olacaktır. Bu zorunlu harcamalar için velilerin, çocuklarının gittiği okullara zorunlu bağış yapması gündeme gelmektedir.


Milli Eğitim Bakanlığı, ‘milli’ ve ‘yerli’ Müfredat adını verdiği, “Eğitimde Program
Geliştirme” bilim alanının bütün ilkeleri çiğnenerek, kimlerin hazırladığı bilinen bir metni, 2017-2018 eğitim öğretim yılında uygulanacağını ilan etmiştir.

Arapça kökenli liste anlamına gelen “Müfredat” sözcüğünü “Eğitim Programı” yerine kullanmış ve ne yazık ki toplum da bu eski kavramı kullanmaya başlamıştır. MEB, İlahiyat mezunu, din kitapları yazan ve yayınlayan bir Talim Terbiye Kurulu Başkanı yönetiminde yine Arapça kavramlar olan, “Muamelat”, “Ukubat” ve “Cihat” konularını programa eklemiştir. 21. yüzyılda çocuklara, bu konular üzerinden, İslam’a göre alışveriş, ticaret, evlilik, miras, vasiyet gibi kurallar ve el kol kesme cezası, recm, zina, evlilikte çok eşlilik, şeriata göre boşanma ve nasıl savaşılacağı öğretilecektir.


Evrim teorisinin programdan çıkartılması, şeriatın din dersi programına eklenmesi ve Cumhuriyet Tarihinin programdan çıkartılarak yerine “millilik” ve “yerlilik” kisvesi altında hurafelerin doldurulması, FETÖ ile mücadele edildiği haykırılırken Hizmet Vakfı’na hazırlatılan “Değerler Eğitimi Programı”nın bütün derslere yerleştirilmesi, Türkiye’nin nereye sürüklenmek istendiğinin açık göstergeleridir.


Bu yönetmelik ve hazırlanan programlar başta Anayasa’ya olmak üzere,
Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine, Cumhuriyet değerlerine, Atatürk İlke ve
Devrimlerine açıkça aykırıdır. Bilinmelidir ki;
*Çocuklarımızın zihinlerinin yalan, riya ve hurafelerle karartılmasına izin
vermeyeceğiz.
*Bu ülkenin ilerici değerleri, aydınlanmacı birikimi, özellikle de kadınları, şeriatçı
aklın karanlığından çok daha büyüktür.
*Hukuk devletinin bize tanıdığı bütün yasal haklarımızı kullanarak bu hukuk dışı, bilim dışı uygulamalarla, kazanana kadar mücadele edeceğiz.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Merkezi olarak, 20.07.2017 tarihinde
mescit yönetmeliğinin iptali için yürütmeyi durdurma talebiyle Danıştay’a dava açtık. Davamızın takipçisiyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir